Uwaga! Gra jak i rejestracja została bezterminowo wyłączona.
Menu
Dadźba
2016-12-21 13:42:17

Imiona

Pani Ogniska Domowego, Przedwieczna, Położna, Pani Ognia, Opiekunka Rodzin, Matrona,Frijkta (dla Norsów).

Symbole

Bogini posiada te same symbole co jej mąż, ponadto poświęcony jest jej barwinek i niedźwiedzica - znaki ich często też są utożsamiane z Panią Ogniska Domowego.

Wygląd

Spokojna, dostojna matrona, spoglądająca na świat bursztynowymi, bystrymi oczami - tak najkrócej można opisać Dadźbę. Bogini ta jest jedną z najstarszych w panteonie, a poślubiona została Świtżbogowi - razem panują nad ogniem. W ręcę trzyma jajko, symbol nowego życia, druga zaś ułożona jest w gest opieki, jaką roztacza nad domostwami.

Domena

Przedwieczna sprawuję pieczę nad każdym ogniskiem domowym i ma w opiecę każdego, kto się nim opiekuję, a więc w szczególności kobiety zamężne. To pod jej opieką znajduje się także noworodek przez pierwsze miesiące życia. Pani Ognia jest bóstwem miłosiernym, pełnym empatii i wybaczenia, tak różnym od zawistnych i mściwych bogów Czwórcy. To za jej pośrednictwem ludzie błagają innych bogów o przebaczenie, prosząc by Matrona wstawiła się za nimi.

Obrzędy

Chrzest ognia - każdy noworodek musi przejść ten obrzęd. Rodzice unoszą swoje dziecko nad ogniskiem domowym, śpiewając pieśń, czcząc imię Dadźby i dziękując za potomka. Następnie, gdy ogień już przygaśnie, zbierają popiół i kreślą nim na czole dziecka znak Matrony - barwinek dla dziewczynek, niedźwiedzą łapę dla chłopców.

Związanie - gdy kobieta i mężczyzna kochają się i chcą założyć rodzinę oraz chcą by związek ich został uznany przez bogów, dochodzi do Związania, któremu patronuje Dadźba. Ojciec panny młodej oraz matka pana młodego zapalają pochodnię w swoich ogniskach domowych i razem tworzą nowe ognisko w domu młodej pary. Następnie zaś kapłanka Matrony bądź najstarsza kobieta w okolicy, związuje im ręce nad tym ogniskiem, błogosławiąc nowożeńców.

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. LineCladis
DivineEye Studio.
Czas generowania strony 0.23 s | Liczba zapytań SQL: 7 | Engine ver.: 1.94