Uwaga! Gra jak i rejestracja została bezterminowo wyłączona.
Menu
Żywanna
2016-12-21 13:42:49

Imiona

Matka Ziemia, Pani Urodzaju, Najpłodniejsza, Wiosenna Dziewoja, Frö-Ingi (dla Norsów).

Symbole

Najprostszy symbol bogini to kurza łapka, znak płodności i urodzaju. Kolejne znaki również to oznaczają, jednak roślina odnosi się częściej do odżywania i nieśmiertelności, a  kłos do pełnej spiżarni. Wiosna zaś oznacza nowe życie, przebudzenie oraz pomyślną przyszłość. Wszystko to symbole Żywanny. Poświęcone jest jej zboże wszelaki, a świętym zwierzęciem – żuraw.

Wygląd

Żona Glęwita to bogini o obfitych, pełnych kształtach i złotych niczym kłosy dorodnych zbóż włosach, z czym komponuje się wianek na jej skroni, spleciony właśnie z tych roślin. Twarz bogini przeważnie usposobiona dobrotliwie, wzrok mający pełen empatii i współczucia. W ręku trzyma kosz z darami, jakimi obdarowuję wiernych – leśnymi jagodami, miodem, śliwkami, jabłkami, malinami i wieloma innymi. Druga dłoń trzyma przeważnie sierp, symbol pieczy nad rolnikami. Spowita w brązowe szaty, Żywanna kroczy po polach niosąc urodzaj. W swoim aspekcie Wiosennej Dziewoi młodnieje, jej włosy stają się jaśniejsze, a twarz staje się bardzo radosna.

Domena

Żywanna sprawuje pieczę nad ziemią i jej urodzajem, a więc również nad tym, co z niej wyrośnie. Podległe są jej więc kwiaty, krzewy, drzewa owocowe, zboża i wiele inncyh. Troszczy się także o kobiety w ciąży. Jej porą roku jest wiosna, na początku której przybywa jako Wiosenna Dziewoja, tańcząc wśród pól i rozsypując ziarna.

Obrzędy

Taniec Plonów – tydzień po zebraniu ostatnich plonów, Poganie zbierają wieczorem i rozpalają ogniska. Śmieją się, tańczą, piją, a wszystko to na cześć bogini. Tradycją jest, iż to noc swawolna, a  ludzie dobierają się w ciemno w pary, by niezobowiązująco pobaraszkować.

Ziarno Nadziei – podczas zimy, każdy kto zamierza zbierać plony latem, zakopuje w ziemi ziarno zboża, by przegnać zimę i uświęcić w ten sposób wiosnę, czas odrodzenia. Jeżeli w miejsce ziarenka wyrośnie pojedynczy kłos, znak to, iż pomyślność spadła na domostwo.

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. LineCladis
DivineEye Studio.
Czas generowania strony 0.03 s | Liczba zapytań SQL: 7 | Engine ver.: 1.94